• Фејсбук
  • Твитер
  • Скопје
  • googleplus
  • YouTube

малтерисување

задачи молерот е

Нормално изведувачот веќе обезбедени сите торби на Гипс картонот има гипсано кои ќе бидат потребни, како и било каков надворешен снабдување со вода ако куќата се уште не е поврзан. На малтерисување на екипажот треба да си донесат свои алатки и опрема, а понекогаш и снабдување на своите мушка.
Задачите кои вообичаено се очекува молерот да се постигне.
Молерот обично мора прво сечени или тактика Cornerbead кон секој испакнати (надворешни) агол на внатрешноста на куќата. Се преземат мерки за да бидете сигурни дека тоа го прави се погледне директно на ѕидот и е повеќе од вештина на окото од било што друго.
"Мушка" доаѓа во многу стилови; Кои се движат од жица мрежа спроведен со Staples за потешки метали оценки кои треба да бидат закачени со клинци. Исто така, постојат пластични сорти.
Мушка мора да се мери и намалување на големина; се води сметка да не се наведнуваат или искриват. Во места каде што повеќе од еден агол исполнува; краевите на перла се сече во еден агол и на 2 или повеќе совети се поставен како блиски заедно како дозволена; допирање, но не се преклопуваат. Мушка е целосно покриена со малтер, како и остатокот од ѕидот и гипс, исто така, помага да се одржи таа фирма. На готовиот производ остава само мал металните ленти на издаденост на аголот што добива опфатени кога ѕидот е насликан. Ова остава чист, прав изглед агол.
Алтернативен метод гледа во стари куќи за формирање на заоблени или bullnosed агол користи quirked дрвени мушка персонал. Мушка на вработените, на 1 инч шпилка со околу 1/3 избричи задниот дел, е поставена на надворешниот агол од Joiner на сајт, прицврстени на дрвени приклучоци поставени во цигла / блок рабовите или на рамката на дрво. Гипс се кандидира до мушка на вработените, а потоа се намали на локално ниво на мушка или "quirked" за да се избегне слаб пердув работ каде гипс исполнува мушка.
Во архитектурата на поврат е мал "V" облик на каналот се користи да се изолира и да даде помош за конвексна заоблени калапи. За да се создаде малтерисани агол, придружен палто (карамел) се малтерисани до мушка на персоналот, а потоа на поврат се сече во поддршка палто малку поголем од готовиот големина. Кога се применува на врвот глет маса, повторно на мушка е обезмастено во целост, а потоа, со користење на прав раб, на поврат е повторно да се намали до готов длабочина, обично на приближна агол од 45 степени во зрното. На поврат ќе се скрие евентуална пукнатина кои ќе ја формираат помеѓу мушка на персоналот и малтер.

Поставување на алатки

Молерот треба да се пополни на 5-галон кофа пола со вода. Од оваа кофа тој виси неговиот мистрија или мистеријата и места во неа разни алатки.
Нормално молерот има една гледарка за "поставување на" (на процесот на поставување кал поставени на ѕидот).
Некои потоа ги постар мистрија дека има пристоен наведнуваат во него (крива банана) да се користи за целите на "текстура"; ако повика на сопственици. А распоред на мистрија има тенденција да биде премногу рамни за оваа и вакуум предизвикан од страна на вода може да го држиме до ѕидот, принудувајќи го да го откине, а со тоа тој мора да rework област.
Конечно, може да има сосема нов мистрија "сè уште не е скршено во", која ќе се користи за "мелење"; тоа е кога на маса е речиси појачан и тој е мазнење било какви удари или пополнување на кои било мали вдлабнатини (мачка соочува) да се направи изглед ѕидот како единствен лист сјајни бели гипс.
Повеќето молерски имаат своја предност за големината на мистрија тие ги користат. некои ракуваат мистеријата долго како голем како 20 инчи, но норма чини да се биде 16 "× 5". Од моето искуство склопот на бренд е Marshalltown нерѓосувачки челик. Тие имаат brassy сјај на нив, гумена рачка и нема да влезе во боксот, или 'рѓа ако случајно оставени во вода преку ноќ, додека други сакаат редовна украде мистрија која бара повеќе одржување, но трае доста долго време и спротивставувајќи може да го даде " залак ", кој помага при" завршувањето "(последниот помине кога гипс е поставување).
Во кофа исто така важи и голема четка се користи за да прска вода врз ѕидот и да се исчисти неговите алатки, боја четка за мазнење агли, и агол птица за формирање на аглите (иако многу делат една добра птица да се задржи во собата хармоничен).
Овие алатка кофи прво се чуваат во близина на маса мешавина, а потоа како гипс почнува да се формира се пресели поблиску до ѕидот што се работи на. Време станува голем фактор тука како некогаш на гипс почнува да се зацврстуваат (Комплет) дека ќе го стори тоа прилично брзо и молерот има мала маргина на грешка да се добие мазна ѕид.
Врз маса мешање молерот обично се поставува неговата "јастреб", па тоа ќе биде корисна кога тој треба да го грабне и да се задржи нечистотија надвор од неа. Сите остатоци во гипс може да стане голема непријатност.
Гипс врвот или на дното?
Молерски обично ќе се делат една соба, (особено голем или високо-сводеста ѕид) во врвот и на дното. Оној работи на врвот ќе направи од работ на таванот е околу висината стомакот и работат надвор гајба млеко за таванот на 8-нога (2,4 м), или работат надвор потпорници за 12-метарски висок соби. За катедрала тавани или многу високи ѕидови, стоп се постави и некој работи горната страна, а другите подолу.
Се исчисти пред да заврши работа
обично се прави со работник. Не гипс Globs оставени на подови, ѕидови или рабови агол мушка. (Тие ќе се појави ако насликани и се меша со тротоарите и трим). Отстрани или уредно собереш сите ѓубре.

2-Картон

Инспекција
Сите соби и ѕидовите се проверуваат за пукање и методологии или гребнатини кои можеби биле предизвикани од другите bumping во ѕидовите. Тие исто така се проверуваат за да бидете сигурни дека нема удари се оставени на ѕидови од гипс или распрсна вода. Сите соби се проверуваат за да бидете сигурни дека сите гипс е исфрлен од места па електричар да ја инсталирате приклучоци и да бидете сигурни дека нема алатки се остави зад себе. Ова остава на ѕидовите подготвени за сликари и угоени да дојде и да направи нивната трговија.

техники за внатрешни малтерисување

Нежните
домот на сопственикот и шеф на молерот обично ќе одлучи однапред што стилови тие ќе ги користат во куќата. Обично ѕидовите се мазни, а понекогаш и тавани. Обично сопственици ќе се одлучат да имаат тавани се користи "текстура" техника како што е многу полесно, побрзо, а со тоа и поевтини од мазна таванот.

Цените на молерот цитати врз основа на техники кои се користат и одборот нозете да бидат опфатени на изведувачот или homeowner пред да започнат со работа. нозете на одборот се добива со закачалки или проценети од страна на подизведувач на чело со броење на wallboards кои доаѓаат во индустриски стандард од 8 "до 12" долго. Тој потоа се додава во дополнителни трошоци за soffits и катедрала тавани.

Висина на вториот или првиот
Обично ако таванот е да бидат мазни тоа се прави прво, пред ѕидовите. Ако тоа е да се текстура, тоа се прави по ѕидовите.
Причината за ова е дека секогаш кога таванот се работи на малтерот ќе падне и ќе се распрсне на ѕидовите. Сепак не треба да се измазнуваат надвор кога ќе почне да се постави текстура микс
на тој начин retardant како "Кремот на забен камен" или шеќер може да се користи за да се продолжи времето на поставување, и лесно се добиеше надвор од ѕидовите.
и бидејќи времето не е ограничување на фактор на текстура тавани голем микс, или назад-до-назад миксови може да се направи и сите тавани опфатени во исто време.
Друга причина е тоа птица е обично работат заедно на врвот агол откако ќе го направите мазна таванот, тогаш тоа е полесно да се одржи оваа предност со тоа на ѕидот минатата година. Но, текстура таванот обично не треба да се birded, само помеша со четка многу влажно боја. Во овој случај, на ѕидот се прави првиот и аголот формирана со птица.
Гребење
Првото нешто молерот има тенденција да направите е да се оди во текот на сите решетката снимено шевовите на ѕидовите тој е за да се покријат; во многу тенок Swatch. На сув малтер привлекува влагата од оваа лента, па кога молерот оди преку него повторно кога го прави на остатокот од ѕидот што нема да ја напушти вдлабнат цвест дека треба дополнително да се преработат.
Тогаш тој го исполнува во областа во близина на таванот, така што не ќе мора да се водат за да се постигне тоа во текот на остатокот од ѕидот; И тој ја формира агол со својата птица. Ова заштедува многу потребни време како овој процес е трка со хемиска реакција.
Поставување на
Од табелата микс молерот топки некои "кал" кон центарот на својот јастреб со својот мистрија. Одржување на сокол во својата Off-рака и неговиот мистрија во основното молерот потоа топки испакнати ролна малтер врз неговата мистрија. ова е потребно малку пракса да господар, особено со soupy миксови.
Потоа држи мистрија паралелно со ѕид, а во мал агол на рачниот зглоб, тој се обидува да се подеднакво се тркалаат на малтер врз ѕидот. На начин сличен на гумен. Тој почнува околу една педа над подот и работи својот пат нагоре кон таванот. Се води сметка да биде еднолична што е можно како тоа им помага во завршна фаза.
Рушењето
зависност од времето на поставување на гипс. еднаш на влага започнува гипс да бидат подготвени од страна на одборот втор обид е направен. ова се нарекува рушењето. тоа е многу сличен на примена на боја со ролери во акција зглоб и цел. да ги избалансираат сите линии и да се пополни во било големи празнини кои ќе се направи дополнителна работа еднаш гипс почнува вистински да се постави. многу малку притисок се применува и мистрија се чува релативно рамен кон ѕидот.

Поставување
Понекогаш катализатор ќе биде додадена на мешавина за да се забрза времето на одложување од почетната фаза на мешање на малтер кога почнува да се формира. Ова е нормално направено во студените денови кога нагодувањето е одложен или за мали работни места за да се намали чекањето.
Откако гипс е на ѕидот и почнува да се постави (ова може да се утврди од страна на маса, која утврдува првиот), молерот претпазлив sprinkles вода врз ѕидот; ова ви помага да го одложи за поставување и да се создаде лизга. Тогаш тој го користи својот мистрија и често наквасена чувствува четка одржа во спротивна рака и нежно допирање на ѕидот пред мистријата да работат на оваа лизгање во било мали празнини (познат како "catfaces") во гипс, како и се изедначи на груб распоред на и израмните било воздушни меури кои формирани за време на поставување.
Ова е клучен момент затоа што ако на ѕидот добива премногу тешко тоа е речиси невозможно да се пополнат празнините што се лизга повеќе нема да се постави со ѕидот и ќе наместо само сува и падне. Ова доведува до потреба од она што се нарекува "мелење", како еден мора да оди во текот на хард ѕид повторно и повторно се обидува да се изедначи на стврднати ѕид и сите големи catfaces мора да бидат пополнети со кит контура, за фуги, или преработени со мешање во нов, тенок слој.
На готовиот ѕид ќе изгледа сјајно и рамномерно рамна и мазна на допир. По неколку дена таа ќе стане варовит бело, а потоа може да биде обоен во текот на.

Измешајте
Од времето на кеси се фрлени во цевката кога на ѕидот е целосно формирана е наречен микс. Ротација на техника која се користи и дали се додава катализатор или retardant, мешавина обично трае околу два часа.
Последните моменти се повеќето избезумени ако тоа е мазна или ако микс поставува побрзо од очекуваното. Ако тоа се случи што се вели во смеса "купени" и е нормално поради користење на стариот производ или различни видови на временски услови (влага и топли денови може да предизвика да се постави гипс побрзо). Нормално само три или четири миксови се направи во еден ден, како малтерисување е многу досаден и не се толку ефикасни во неприродно осветлување во месеците со почетокот на самракот.

Зимата
Картон е направено во текот на годината, но уникатен проблеми можат да произлезат од сезона во сезона. Во текот на летото, топлината има тенденција да предизвика гипс да го поставите побрзо. Гипс, исто така, генерира свој топлина и куќи може да стане прилично пеколно. Обично малтер екипажот ќе се обиде да дојде во куќата и пред зори.
Во зимските месеци, кратки денови предизвика потреба од вештачко осветлување. Во одредени агли овие светла може да се направи дури и на менаџирање ѕид изгледа како површината на Месечината. Уште една дилема во зимските месеци е потребна да се користи пропан авион греалки (кој може да дамка на гипс жолтеникава но инаку не го боли), не само за да се задржи на молерски топло, но исто така да се спречи вода во мешавината од замрзнување и создавање на кристали од мраз пред гипс има време да се постави. Исто така, ако цревото за вода не е целосно исцедена пред да замине тоа може да се замрзне во текот на ноќта и да биде целосно запрен во утринските часови.

Текстура
texturing е обично резервирана за плакари, тавани и гаража ѕидови. [Се бара извор]
Типично успорување агент е додадена на микс. тоа е нормално кремот на забен камен (или "наркотик" во жаргонот на молерот) и треба да се внимава со износот додадена. Премногу и мешавина никогаш не може да се постави на сите. Сепак, износот се користи често се проценува; многу начинот на кој еден додава цртичка на сол на рецепт. да додадете еден мал заштита од гребење на забавувач, во зависност од големината на микс. Retardant се додава, така што може да се направи поголем миксови, со оглед на техниката на текстура не се бара лицето да се чека додека не почне да се постави пред таа работа.
Распоредот на фазата е иста како и мазни, но тоа се додава со подебел слој. Откако палто е подеднакво молерот потоа се навраќа и птици агли неговиот. Останувајќи далеку од аголот тој потоа добива мистрија со убав крива банана во него и почнува да го работи во текот на ѕид во бројка осум или Ис шема, што си сигурен да ја премине сите области барем еднаш. Тој додава малку повеќе гипс на неговиот мистрија ако е потребно. Вкупниот ефект е слоеви на боја како пространства во текот на целата територија на таванот или ѕидот. Тој тогаш може само да одиме подалеку и да го постави со грижата за него не е премногу да ја напуштат секоја Globs и да бидете сигурни дека аглите изгледа мазна и линеарна.
Ако ѕидот е да бидат мазни и таванот текстура, обично на ѕид е направено, а потоа на таванот по ѕидот има поставено. Наместо rebirding таванот (што ќе се направи кога ѕидот беше поставен на), чиста глетарка се држи кон ѕидот и агол се кандидира по таванот да "го намали во" и чистење на ѕидот во исто време. Тогаш оваа линија се измазнуваат со четка да се направи транзицијата лесна.

Сунѓер
сунѓер (технички нарекува плови), има форма круг и груба површина. таа е фиксна на поддршка со централна handhold и е приближно со големина на стандарден мистрија. Сунѓер е техника варијанта текстура и нормална употреба на тавани, а понекогаш и во плакари. Обично кога со помош на сунѓер; песок е додадена на микс и техника се нарекува песок-сунѓер.
Мора да се внимава да не се кандидира директно под мистрија кога го прават тоа како тоа е многу, многу непријатно, и опасно да се зрно песок во окото; кој е во дополнение на иритација од вар, како и. Оваа комбинација може лесно гребење на окото.
Распоредот на и микс е исто како и со редовна texturing. Меѓутоа, по униформа и мазна палто е ставен на таванот и на рабовите се сечат во; посебен правоаголни сунѓер со рачка се работи низ таванот во преклопуваат и кружни движења. Ова се некои вештина и пракса, за да се направи добро.
Целокупниот изглед е модел тип fishscale на таванот, шкаф ѕид, итн Иако забавувач обично се користи; мора да се преземат мерки за да се исчисти од сунѓер темелно кога ќе заврши како и секој гипс што се стврднува во него ќе биде невозможно да се отстрани.

Тавани
потпорници често се бара да гипс повеќето тавани и тоа е обично потешко да се постават на и работи од ѕидовите. За кратко тавани може исто така да работат со млеко каси. Тешкотијата на работа наопаку често резултира со малтер бомби прскањето на подови, ѕидови и луѓето подолу.
Ова е причината зошто мазна тавани, кои не користат retardant и понекогаш дури и катализатор, се направи пред ѕидовите. Ретардирани малтер лесно може да се добиеше надвор непречено гипс ѕид кога мокри. Секое прска од мазна таванот може лесно да се добиеше надвор голи blueboard, но не и од веќе малтерисани ѕид. Мора да се внимава кога стои под мистрија или друг молерот.
Општите тешкотии на работа мазна таванот достигнува повисока цена. Оваа техника е иста како мазна ѕид, но во непријатна агол за молерот.
.


WhatsApp Online Chat !